CSS - has(), not(), is(), where()

Założenia wstępne

 • Znajomość podstawowych zagadnień związanych z CSS-em (specificity, pseudoklasy)

Wprowadzenie

Wiele wiosen temu, gdy zaczynałem swoją frontendową “przygodę”, nie byłem w stanie zrozumieć dlaczego niektórzy developerzy twierdzą, że “CSS jest łatwy i trudny jednocześnie”. Dla mnie stylowanie było przyjemną przerwą od szarpania się z JavaScriptem. Projekty mijały. Wraz z doświadczeniem, zwłaszcza tym przykrym, zrozumiałem, że źle napisany i chaotyczny CSS może wyprodukować więcej siwych włosów niż JavaScript Aglio e Olio. Dobry CSS ma odpowiednią strukturę, porządek, jest przemyślany i wykorzystuje swoje dobrodziejstwa. Dzisiaj chciałbym opisać kilka CSS-owych bajerów, których być może jeszcze nie znasz, a które warto mieć na swoim podorędziu.

has()

W skrócie - jest to pseudoklasa, którą możemy wykorzystać do odwołania się do “parent elementu” (chociaż nie tylko do parent elementu. Więcej na ten temat trochę niżej 👇)

Im szybciej przejdziemy do kodu tym lepiej. Po pierwsze - stworzyłem mały poligon żebyśmy mieli czym się bawić. Zachęcam do korzystania :)

Codpen

Targetowanie na podstawie elementu

Dodajmy pierwszą regułę wykorzystującą has().

Na samym dole pliku css dodaj poniższy kod:

div:has(p) {
 background-color: red;
}

Syntax w podstawowych przykładach jest raczej prosty. Interestujące są "argumenty" przekazane w nawiasach. W powyższym przykładzie dodaliśmy tam p. W jaki sposób można zinterpretować ten kod? Co on oznacza?

Mówiąc po ludzku - w powyższym przykładzie łapiemy diva, który zawiera w sobie paragraf i zmieniamy jego kolor tła. Ale zaraz… “jego” czyli paragrafu czy może diva ? Odpowiedż brzmi - diva. Szukamy diva (parenta), który spełnia założenia podane w nawiasie pseudoklasy has() i ma odpowiedni kontent. Po dopisaniu tego kodu zauważ, że dwa pudełka (divy) zmieniły kolor tła.

Mówiąc jeszcze w inny sposób - wybraliśmy konkretne divy na podstawie ich zawartości.

W powyższym snippecie do wyboru konkretnego diva użyliśmy elementu p. Czy jesteśmy ograniczeni tylko do używania elementów HTML w argumentach pseudoklasy has()? Oczywiście, że nie. Możemy też w analogiczny sposób skorzystać z klas!

Przejdźmy ponownie do codepena. Zakomentuj poprzednio wklejony kod i na jego miejsce wrzuć poniższy snippet

Targetowanie na podstawie klasy

div:has(.inner-paragraph) {
 background-color: red;
}

Myślę, że widzisz już pewien pattern 🙂. W nawiasach pseudoklasy has() skorzystaliśmy z klasy. Dzięki temu jesteśmy w stanie zmodyfikować style diva, który ma w sobie element z klasą "inner-paragraph”.

Targetowanie z wykorzystaniem kombinatorów

div:has(> span) {
 background-color: red;
}

Powyższy snippet pokazuje, że jesteśmy w stanie również skorzystać z kombinatorów w celu wyselekcjonowania konkretnego elementu. W powyższym przykładzie łapiemy diva, którego dzieckiem jest span.

Już na tym etapie prawdopodobnie wpadłeś/aś na kilka pomysłów praktycznego zastosowanie tej pseudoklasy. Niejednokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się z sytuacją, gdzie będziemy musieli ostylować kilka komponentów, które są praktycznie identyczne ale jeden z nich będzie miał mały detal, który wpłynie na paddingi / layout lub inne kosmetyczne zmiany. Do tej pory, najpopularniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji było dodanie dodatkowej klasy, na podstawie której będziemy w stanie dodać kilka unikalnych modyfikacji. To jedna z sytuacji, gdzie has() może zabłysnąć. Sprawdźmy co jeszcze potrafi!

Targetowanie dziecka

Czy jest ono w ogóle możliwe? Wcześniej powiedzieliśmy sobie, że has() służy do targetowania parent elementu na podstawie zawartości. Coż, jest to prawda ale dzięki temu możemy skorzystać z pewnego tricku.

div:has(svg) > p {
 padding: 0;
}

Powyższy snippet pokazuje, że przy pomocy has możemy się też dostać do dziecka danego elementu. Jak to działa?

Po pierwsze - przy pomocy has() targetujemy diva, który w swoim contencie ma ikonkę (w tym przypadku element svg). Skoro mamy już dostęp do parenta, to teraz śmiało możemy skorzystać z kombinatora > aby dostać się do jego dzieci. Właśnie to robi druga część powyższego selektora.

Bez dopisania żadnej dodatkowej klasy znaleźliśmy parenta na podstawie jego contentu i byliśmy w stanie zmodyfikować style jego dziecka. Całkiem sprytne, prawda ?

"Forgiving" selector list

UPDATE: (16.01.2023)

Lista selektorów przekazywana do has() nie jest już "forgiving". Więcej informacji poniżej.

Do tej pory każdy podtytuł w tym poście był po polsku. Po 20 minutach zastanawiania się jak przetłumaczyć “forgiving selector” zdecydowałem się to tłumaczenie olać. Może ktoś oświeci mnie w komentarzach 😃

Do rzeczy…

Zazwyczaj w CSS-ie, błąd w selektorze skutkował wyrzuceniem całej reguły do śmieci. has() jest trochę bardziej wyrozumiały. Jeśli popełnimy błąd i przykładowo dopiszemy element, który nie jest wspierany (np. pseudoklasę :after) to błędny fragment zostanie zignorowany a reszta będzie ostylowana zgodnie z naszymi instrukcjami.

Jeśli pierwszy raz spotykasz się z tym zagadnieniem to przeanalizujmy sobie to od początku.

 p, span, article:whatever {
 background-color: red;
}

W powyższym snippecie chcemy zmienić kolor tła dla zadeklarowanej listy elementów. Lista ta składa się z elementów: p, span oraz article:whatever. Dwa z nich są poprawne ale ten ostatni jest z czapy. Niestety, przez ten jeden niepoprawny element cała reguła zostanie zignorowana.

Tak jak już wspomniałem, sytuacja wygląda  inaczej, jeśli korzystamy z has()

div:has(p, span, article:whatever) {
 background-color: orangered;
}

Powiedzmy, że szukamy diva, który ma w sobie dany content. Lista argumentów jest identyczna jak w poprzednim snippecie. Pomimo błędu, style zostaną zaaplikowane dla diva, który w swoim contencie zawiera p oraz span.

UPDATE: (16.01.2023)

Pod koniec roku 2022 został zgłoszony problem dotyczący has(). Ma on związek z najpotężniejszym frontendowym narzędziem. Oczywiście mowa o React J-Query. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w tym wątku github.com/w3c/csswg-drafts/issues/7676. TLDR - najważniejsza informacja jest taka, że lista elementów przekazywana do has(), nie jest już "forgiving". Zmiana ta dotyczy tylko pseudoklasy has().

is()

Kolejna z omawianych dzisiaj pseudo-klas. Przydaje się zwłaszcza w sytuacjach, w których mamy do czynienia z zagnieżdżonymi selektorami. W wielu przypadkach taki selektor staje się niezwykle nieczytelny i nieelegancki. Przejdźmy do przykładu.

Powiedzmy, że chcemy “złapać” wszystkie spany i paragrafy w headerze. Selektor mógłby wyglądać następująco:

header p,
header span {
	background-color: red;
}

Przy użyciu is(), jesteśmy w stanie nieco uprościć ten selektor.

header :is(span, p) {
	background-color: red;
}

Przyznajmy, że na tym przykładzie nie widać jeszcze wielkiej wartości płynącej z tego rozwiązania. Poniższy przykład może być nieco bardziej przekonujący.

Stylujemy każdy rodzaj nagłówka znajdujący się w elemencie section lub article

section h1, section h2, section h3, section h4, section h5, section h6, 
article h1, article h2, article h3, article h4, article h5, article h6 {
 color: orangered;
}

Możemy osiągnąć dokładnie taki sam efekt w znacznie krótszej formie dzięki naszej nowej pseudoklasie

:is(section, article) :is(h1, h2, h3, h4, h5, h6) {
 color: orangered;
}

Znacznie mniej powtórzeń i poprawiona czytelność - profit 🙂

Warto również zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku has() - lista selektorów przekazywana w nawiasach is() jest "forgiving". Działa to na tej samej zasadzie jak w omawianej powyżej pseudoklasie has().

Lista ta może przyjmować dokładnie takie same rodzaje parametrów. Mogą to być elementy html jak a, p span czy div ale również klasy .btn, .header, itd. Użycie kombinatorów również jest dozwolone.

Tak samo jak w przypadku pseudoklasy has(), ograniczeniem jest użycie pseudoelementów w liście argumentów, więc poniższy przykład

div:is( ::after) {
 display: block;
}

nie zadziała!

Specyficzność

Słowo kluczowe is() - samo w sobie nie dorzuca żadnych punktów specyficzności, ale argumenty przekazane w nawiasach już tak. Oznacza to, że najmocniejszy zawodnik z nawiasów będzie dorzucał swoje punkty specificity do ogólnych punktów całej reguły.

.section :is(.title, p) { // Wyższa specyficzność przez klasę .title
	color: orangered;
}


.section p {
	color: blue;
}

W powyższym snippecie wyższą specyficzność ma pierwsza reguła. Na jej moc składają się 2 elementy:

 • .section
 • .title (najsilniejszy zawodnik w grupie przekazanej w nawiasach)

W przypadku drugiej reguły:

 • .section
 • p

Połącznie has() i is()

Pseudoklasy has() oraz is() możemy łączyć. Oto dowód:

:is(article, div, section):has(+ :is(h2, h3, h4)) {
 margin: 0.5rem;
}

W celu zrozumienia tej reguły, skupmy się najpierw na pseudoklasach is(). Pierwsza z nich pozwala nam wybrać elementy div, article i section. Dzięki drugiemu is() jesteśmy w stanie przeszukać dzieci w poszukiwaniu elementow h2, h3 i h4. Dzięki pseudoklasie has() wybieramy takie article, div oraz section, ktorych bezpośrednimi dziećmi są nagłowki typu h2, h3 lub h4.

where() (i czym się różni od is())

W celu zrozumienia pseudoklay where() najlepiej przescrollować trochę wyżej, do poprzedniego nagłówka. Dokładnie tego, w którym opisuję psueudoklasę is(), i przeczytać całość jeszcze raz. Nie, nie mam wylewu. Ich działanie jest prawie identycznie. Jedyną znaczącą różnicą, o której trzeba pamiętać jest specyficzność (specificity). W przypadku where() warto pamiętać, że, ze specificity elementów z nawiasów nie przyczynia się w żaden sposób do siły reguły.

not()

Dzięki not() możemy wykluczyć dany rodzaj elementu z naszego obszaru poszukiwań. Najlepiej pokazać jego działanie na przykładach.

/*Elementy p, które nie mają klasy active*/
p:not(.active) {
 color: red;
}

/*Elementy które nie są paragrafami*/
div :not(p) {
 text-decoration: none;
}

/*Elementy, które nie są paragrafami i nie są divami*/
body :not(p):not(div) {
	background-color: teal;
}

/*Dzieci div-a, które nie są paragrafami i nie mają klasy active*/
div :not(p, .active) {
 display: none;
}

/*Elementy wewnątrz nawigacji, które nie są buttonami o klasie active*/
nav :not(button.active) {
 display: none;
}

Not() ma kilka mankamentów i pułapek. Prawdopodobieństwo napotkania którejś z nich raczej jest niskie ale warto chociaż raz przeczytać listę dostępną na MDN.

MDN - not()

Podsumowanie

Powyższe pseudoklasy wprawdzie nie są czymś absolutnie przełomowym ale zdecydowanie pozytywnie wpłyną na czytelność arkuszy styli. Zwłaszcza tych zbyt skomplikowanych i składających się z mnóstwa zagnieżdżeń. Pisanie kodu DRY zawsze powinno być z tyłu naszej głowy i znajomość powyższych trików znacznie nam w tym pomoże.

Jak już wspomniałem, utrzymanie źle napisanego CSS-a bywa koszmarem. Postarajmy się do tego nie dopuścić ;) Niech powyższe narzędzia będą krokiem w dobrą stronę :)

źródła

MDN - has()

MDN - is()

Kevin Powell - is()

Kevin Powell - has()

Kevin Powell - where()

CSS Tricks examples